Julklappar kan returneras till och med 31 januari 2025

Pip-lock till räfflat glas

Det här specialdesignade pip-locket passar perfekt till våra räfflade glas. Ventilen ger ett vakuum vilket innebär att man utan problem kan dricka (suga) ur glaset liggande, med full kontroll över vätskemängden. Pipen finns i två storlekar - 4 mm (tunn vätska) och 8 mm (tjock vätska). 

Det finns också ett piplock (4 mm) som indikerar om vätskan är för varm (38°C) vilket kan förhindra brännskador. Locket är mörklila när vätskan i glaset är under 38°C och skiftar till rosa när vätskan överstiger 38°C.

29,95 kr
Varunr.
260825G

Ytterligare information:

  • Det går att trycka på de två små hålen som sitter i locket och på så sätt dosera vätskemängden, om man har svårt för att suga ur pipmuggen
  • Tål diskmaskin upp till 100°C

Piplocket passar till våra räfflade glas:

Ytterligare information

  • Det går att trycka på de två små hålen som sitter i locket och på så sätt dosera vätskemängden, om man har svårt för att suga ur pipmuggen.
  • Tål diskmaskin upp till 100°C.
  • Locket finns även i värmekänslig plast. Locket ändrar då färg från mörklila till rosa när innehållet är för varmt - över 38 °C. Finns endast med litet hål (4 mm).

Piplocket passar till våra räfflade glas